Urolog Warszawa

Prostata – co należy o niej wiedzieć

by | 31 stycznia 2019

Niepozorny, mały gruczoł pod pęcherzem moczowym mężczyzny to właśnie prostata. Przez lata nie daje o sobie znać, jest niemal niewidzialna, ale w pewnym wieku zaczyna powodować problemy. Zazwyczaj dzieje się to po 45-tym roku życia, co może potwierdzić praktycznie każdy mężczyzna w tym wieku.

 

O co chodzi z prostatą?

Z uwagi na umiejscowienie podstawowymi objawami problemów z prostatą jest zwiększona częstotliwość oddawania moczu, a przede wszystkim uczucie parcia na pęcherz. Nie zawsze ilość moczu jest szczególnie duża, jednak potrzeba istnieje, co jest dość frustrujące.

Powiększenie prostaty to główny problem z nią związany, zwłaszcza że może prowadzić w efekcie do rozwoju nowotworu prostaty , jednego z najczęściej diagnozowanych u mężczyzn. Do powiększenia prostaty (gruczołu krokowego) przyczynia się spadek ilości testosteronów. Dzieje się to gwałtowniej właśnie w okresie od 45 roku wzwyż, kiedy rozpoczyna się andropauza (porównywalna z kobiecą menopauzą). Przerost prostaty bywa uznawany za naturalną konsekwencję wieku, gdyż doświadcza go aż 60% mężczyzn w przedziale wiekowym 45-50 lat i aż 80% mężczyzn po 80 roku życia.

Umów się na wizytę do urologa już teraz!

ul. Rydygiera 19 lokal U17, 01-793 Warszawa

Kiedy nowotwór, kiedy rozrost?

Powiększona prostata nie jest równoważna z zachorowaniem na raka. Należy rozróżnić, kiedy pojawia się choroba, a kiedy jest to tzw. łagodny rozrost. Jej powiększenie bywa wynikiem albo namnażania się komórek nowotworowych, albo rozrostu prawidłowych tkanek. W przypadku raka często wiąże się on z nieprawidłową dietą, ale może mieć także podłoże genetyczne.

Z uwagi na możliwe różne przyczyny i efekty, chorobowe bądź nie, mężczyźni, którzy przekroczyli próg 45 lat powinni znacznie częściej odwiedzać urologa i kontrolować badanie usg prostaty. Wszystkie nieprawidłowości muszą być sprawdzone, gdyż nawet jej przerośnięcie bez konsekwencji nowotworowych, może powodować przykre konsekwencje, np. niewydolność nerek.

image

Przyczyny rozrostu prostaty

Prostata nie powiększa się bez powodu. Głównym czynnikiem stymulującym jej nadmierny rozrost są wspomniane już hormony. Gdy androgeny, a przede wszystkim testosteron zaczynają być produkowane w mniejszej ilości, rozpoczynają się zmiany w organizmie. Przerost prostaty jest jedną ze zmian. Nadmiernie rozrośnięty gruczoł zaczyna uciskać cewkę moczową, stąd uczucie ciągłego parcia na pęcherz i odczuanie konieczności oddawania moczu, nawet jeżeli pęcherz nie jest pełen. Jednocześnie im dłużej uciskany jest przewód moczowy, gdy jest to sytuacja nie leczona, tym bardziej prawdopodobne jest, że całkowicie zaniknie zdolność wydalania moczu. Taka sytuacja towarzyszy jednak bardzo rozrośniętej i nie poddawanej kontroli lekarskiej prostacie.

Problem dotyczy Ciebie?

Zainteresował Cię artykuł i masz kilka pytań? Zadzwoń i umów się na konsultacje z naszym specjalistą.

image

Jakie są objawy przerostu prostaty?

Żeby skutecznie leczyć prostatę trzeba zgłosić się szybko do lekarza, a zrobić to można wiedząc, jakie objawy towarzyszą jej przerostowi. Są to przede wszystkim:

 

  • nadmierne parcie i ucisk na pęcherz moczowy,
  • nadmierne parcie i ucisk na pęcherz moczowy,
  • powolne oddawanie moczu, po kropelce,
  • odczucie niepełnego opróżnienia pieczenia,
  • częsta potrzeba oddawania moczu, związana z uciskiem,
  • nocne pobudki związane z potrzebą oddawania moczu tzw. nykturia.

Parcie na pęcherz jest nie tylko nieprzyjemne, ale dodatkowo jest odczuwalne jako konieczność skorzystania z toalety natychmiast, ponieważ uczucie pełnego pęcherza jest niezwykle silne.

Jak diagnozuje się przerost prostaty?

Do prawidłowego leczenia prostaty konieczne są przede wszystkim regularne badania lekarskie, urologiczne. Nie należą one do szczególnie przyjemnych, jednak warto poświęcić się dla własnego zdrowia. Badanie diagnostyczne polega na badaniu prostaty palcem przez odbyt. Badanie to pozwala na ocenę gruczołu przez ścianę odbytu. Badanie nie jest skomplikowane, lecz pozwala ocenić jaką wielkość ma gruczoł, jaka jest jego ruchomość oraz konsystencja. Do badania nie trzeba specjalnie się przygotowywać ani przestrzegać jakichkolwiek specjalnych zaleceń po jego zakończeniu.

Leczenie przerostu prostaty

Jeżeli przerost prostaty zostanie zignorowany szybko pojawią się skutki uboczne. Najpoważniejszą jest zamknięcie światła przewodu moczowego, w wyniku nadmiernego ucisku prostaty. Powoduje to ogromny ból oraz założenie cewnika, aby odciągnąć mocz, który się nagromadził. Jednocześnie zbierający się mocz, który nie znajduje ujścia cofa się w stronę nerek powodując zmiany w nich, najpierw niewielkie i nieodczuwalne, aż w końcu trwałe, uszkadzające pracę nerek. Powoduje to dalsze problemy zdrowotne. Leczenie prostaty powinno być podjęte bardzo szybko. Początkowo można oprzeć się przede wszystkim na leczeniu farmakologicznym, zwłaszcza jeśli jest to jeszcze niezaawansowana choroba. Jeżeli to za mało i prostata daje się we znaki, wówczas może być konieczna prostatektomia, czyli usunięcie prostaty.

Nowotwór prostaty

Jednym z częstszych i niestety zbierających śmiertelne żniwo nowotworów wśród mężczyzn jest rak prostaty. Do jego rozwoju przyczynia się przede wszystkim wiek, powyżej 45-ego roku życia, obciążenie genetyczne, styl życia. Stres, praca siedząca, zła dieta są czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się raka. Jest on często diagnozowany zbyt późno, ponieważ objawy są niejednoznaczne, a mężczyźni unikają wizyt u urologa.

Zadzwoń teraz
Zapisz się online