Urolog Warszawa

USG układu moczowego

by | 7 sierpnia 2014

Z pewnością każdy z Was zetkną się już niejednokrotnie z tym, czym dokładnie jest badanie USG układu moczowego. Musimy się jednak bardzo dokładnie zastanowić, kiedy takie badanie jest konieczne oraz jakie mogą być potencjalne jego efekty. Ważne jest także to, kiedy badanie USG układu moczowego należy wykonać, jak ono przebiega oraz w jaki sposób powinniśmy się do niego przygotować. Te wszystkie informacje, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

Badanie usg układu moczowego – jak przebiega?

Podstawą, kiedy mówimy o przeprowadzeniu badania USG układu moczowego, jest przede wszystkim fakt, że jest ono nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Polega ono na przyłożeniu do ciała głowicy, która w połączeniu z odpowiednim żelem, da nam pełen obraz, jeśli chodzi o to, jak wyglądają nasze nerki oraz czy w naszym układzie moczowym zachodzą jakiekolwiek, niepokojące zmiany. Wprawne oko doświadczonego urologa, będzie w stanie przysłowiowo wyłapać jakiekolwiek nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem naszego układu moczowego. To, co także należy podkreślić, kiedy mówimy o przeprowadzeniu badania usg nerek, to także kwestia związana z tym, że jest to obecnie jedno z najbardziej podstawowych badań, które są przeprowadzane w ramach szeroko rozumianej diagnostyki urologicznej.

Umów się na wizytę do urologa już teraz!

ul. Rydygiera 19 lokal U17, 01-793 Warszawa

Przygotowanie do Badania usg układu moczowego

Badanie obejmuje usg nerek i pęcherza moczowego, u mężczyzn ogólną ocenę prostaty (gruczołu krokowego) a u kobiet macicy i przydatków.

Warunkiem wykonania prawidłowego USG UKŁADU MOCZOWEGO przez powłoki brzuszne narządów małej miednicy jest wypełnienie pęcherza. Pęcherz wypełniony moczem wypycha pętle jelitowe z miednicy małej i stanowi swoiste „okno ultrasonograficzne” umożliwiające obserwacje narządów rodnych kobiety, gruczołu krokowego mężczyzny oraz pęcherza moczowego.

Dobrze wypełniony pęcherz moczowy jest warunkiem miarodajnej oceny pod kątem występowania guzów lub kamicy układu moczowego. Przygotowanie do badania układu moczowego możemy podzielić na dwa etapy.

image

Etap pierwszy – 6 godzin przed badaniem

  • dieta lekkostrawna, z wyłączeniem jarzyn, owoców, ciemnego pieczywa
  • u osób ze znaczną nadwagą Espumisan 3 x 2 kapsułki. Preparat ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, które stanowi przeszkodę dla ultradźwięków

Etap drugi – 2 godziny przed badaniem

  • wypić 1-1,5 litra wody niegazowanej i nie oddawać moczu

Problem dotyczy Ciebie?

Zainteresował Cię artykuł i masz kilka pytań? Zadzwoń i umów się na konsultacje z naszym specjalistą.

image

Dlaczego warto jest wykonać badanie USG układu moczowego?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, badanie usg układu moczowego, to jedno z najbardziej podstawowych badań, które wykonuje się w ramach szeroko pojmowanej diagnostyki urologicznej. Pozwala ono na trafne i bardzo szybkie zdiagnozowanie takich schorzeń jak kamica nerkowa, ale tez torbiele, czy nawet guzy.

Badanie USG nerek jest też bardzo pomocne, jeśli chodzi o diagnostykę prostaty ( u mężczyzn) jak również wszelkich zmian w układzie moczowym, które dotykają kobiety. Warto też zaznaczyć, że badanie USG układu moczowego trwa bardzo krótko, a umówić się na nie jesteśmy w stanie w praktycznie każdym momencie.

W przypadku, kiedy rozważamy  wizytę u prywatnego urologa, nie ma konieczności posiadania skierowania. To, także jest kluczowe, jeśli chodzi o badanie USG układu moczowego, to także kwestia związana z tym, że takie badanie nie zajmuje też dużo czasu. Trwa ono od kilku do kilkunastu minut, a jego wyniki są praktycznie od razu. To znacznie skraca czas, który potrzebny jest na podjęcie odpowiedniego leczenia, jeśli pojawiają się jakiekolwiek, niepokojące nas zmiany. Pamiętajmy także o tym, że im szybciej podejmiemy działania mające na celu diagnostykę niepokojących nas objawów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem układu moczowego, tym większa szansa na wyleczenie męczących nas dolegliwości.

Zadzwoń teraz
Zapisz się online