Urolog Warszawa

Nietrzymanie moczu przyczyny, leczenie, objawy

by | 23 September 2015

Jeżeli zaobserwowałaś u siebie choćby jeden z objawów wymienionych poniżej, pod żadnym pozorem nie lekceważ go. Sygnalizuje on już istniejące zaburzenie związane z nietrzymaniem moczu. Koniecznie umów się na wizytę do lekarza specjalisty. Dobry urolog powinien bez najmniejszego problemu ustalić, co Ci dokładnie dolega i zalecić leczenie. Nie dopuść do dalszych konsekwencji, prowadzących często do uciążliwego problemu jakim jest nietrzymanie moczu (NTM).

Szacuje się, że to schorzenie dotyczy aż 10-15% społeczeństwa. Wśród kobiet po menopauzie liczba ta wzrasta ponad pięciokrotnie. Jednakże istota problemu nietrzymania moczu dotyczy również trzydziestolatek i młodszych kobiet. Również mężczyźni cierpią na tą przypadłość, choć nie na tak szeroką skalę.

Nietrzymanie moczu – objawy

 1. Odruch przymusowego oddawania moczu „przed wyjściem z domu” predysponuje do powstania
  dysfunkcji dolnego odcinka układu moczowego
 2. Oddawanie moczu częściej niż jeden raz w ciągu nocy może być objawem zaburzeń oddawania moczu
 3. Oddawanie moczu częściej, niż raz na 3-4 godziny może świadczyć o zaburzeniach
  prawidłowej pracy pęcherza moczowego

Możesz kwalifikować się do leczenia nietrzymania moczu jeżeli zauważyłeś/łaś, że podczas oddawania moczu:

 1. Nie jesteś w stanie świadomie zatrzymać strumienia moczu,
 2. Strumień moczu zmienia kierunki, bądź rozpryskuje się,
 3. Musisz przyjąć odpowiednią pozycję (jedną konkretną), aby móc oddać mocz.

Leczenie nietrzymania moczu należy rozpocząć też gdy po oddaniu moczu występują następujące objawy:

 1. Kapanie moczu, nawet niewielkiej ilości,
 2. Odczuwasz, że pęcherz nie jest do końca opróżniony,
 3. Po oddaniu moczu, czujesz potrzebę ponownego, nagłego oddania moczu.

Umów się na wizytę do urologa już teraz!

ul. Rydygiera 19 lokal U17, 01-793 Warszawa

Nowoczesna urologia

Poniższe dane prezentowane są przez oficjalne statystyki. Jednakże trzeba wziąć pod uwagę, że rozmawianie o tej wstydliwej dolegliwości nie jest proste. urolodzy również nie drążą niewygodnego tematu, a chorych na NTM z roku na rok cały czas przybywa. Badania informują, że aż 2/3 pacjentów zataja to intymne schorzenie przed lekarzem, co obrazuje realny wymiar problemu NTM.

Najwyższy czas skończyć z paraliżującym wstydem i zmierzyć się z problemem – w końcu sam nie zniknie, a nieleczony będzie się pogłębiać. W wyniku powstania zaawansowanych zmian, kobiety doświadczają trudności w prowadzeniu komfortowego i aktywnego trybu życia. Dopiero tak dramatyczna sytuacja prowadzi do konsultacji ze specjalistą – szacuje się, że średnio po 12 latach od zaistnienia pierwszego objawu. Nowoczesna urologia zna coraz więcej sposobów radzenia sobie z NTM i to skutecznie!

image

Skutki nieleczenia nietrzymania moczu

Nieleczone nietrzymanie moczu, a także wiele innych dysfunkcji w obrębie tkanek wewnątrz miednicy, skutkuje poważnymi konsekwencjami. Należą do nich m.in. zanik napięcia, siły mięśniowej i utrata prawidłowych odruchów, wywołującymi progres choroby. Na początku zdarzają się, niekontrolowane wypływy moczu. Jest to związane z nagłym napięciem powłok brzusznych, w momencie gdy w jamie brzusznej szybko wzrasta ciśnienie. Dzieje się tak chociażby podczas kichania, śmiechu, kaszlu albo podnoszenia czegoś oburącz. Nietrzymanie moczu drugiego stopnia to już stan, w którym do wypływu moczu dochodzi podczas zwykłych, codziennych czynności, jak wchodzenie po schodach, praca fizyczna albo podczas uprawiania sportu.

Jeżeli uważasz, że to koszmar, poniekąd masz rację, ale uwierz – może być jeszcze gorzej. Trzeci stopień nietrzymania moczu objawia się tym, że chory „popuszcza”, nawet podczas stania. W tym stadium ciężko o normalne funkcjonowanie, tym bardziej, że zapach rozkładającego się na bieliźnie moczu jest wyczuwalny dla otoczenia. Poza problemami natury emocjonalnej, które towarzyszą chorym na NTM, pojawia się również ryzyko zakażeń wtórnych, których efektem mogą być chociażby zmiany zapalne w okolicach narządów intymnych. Osoby w trzecim stadium NTM, często wycofują się z życia społecznego, zaczynają przyjmować leki antydepresyjne, sięgają po alkohol i inne używki.

Problem dotyczy Ciebie?

Zainteresował Cię artykuł i masz kilka pytań? Zadzwoń i umów się na konsultacje z naszym specjalistą.

Jeżeli urolog ma postawić trafną diagnozę i zlecić skuteczne leczenie nietrzymania moczu, należy najpierw określić przyczynę. Niestety często jest tak, że to schorzenie nie jest spowodowane przez jeden czynnik, tylko przez kilka jednocześnie. Nietrzymanie moczu może występować w chorobach urologicznych, ginekologicznych, neurologicznych, internistycznych, jak również po urazach i w chorobach nowotworowych. Może być również wynikiem wad wrodzonych. Kolejnymi przyczynami mogą być ciężki poród lub wieloletnia praca fizyczna. W związku z powyższym każdy dobry urolog powinien dokładnie przepytać i zbadać pacjenta, który zgłosi się z tą dolegliwością. Z pojęciem NTM wiążą się nie tylko kwestie urologiczne, ale także mogą współistnieć zaburzenia seksualne i wtórne konsekwencje psychologiczne. Warto pamiętać, że świadomość wagi problemu jest niezwykle istotna. Prawidłowa reedukacja prostych czynności wykonywanych w codziennym życiu, przygotowanie wnętrza miednicy na przebieg ciąży lub zbliżającego się klimakterium są niezastąpioną metodą prewencyjną przeciw trudniejszym powikłaniom, jakim jest na przykład NTM. 

image

Nietrzymanie moczu – leczenie

Wbrew stereotypowej opinii terapia zapobiegawcza lub leczenie nietrzymania moczu jest procesem skomplikowanym, wymagającym czasu, zaangażowania terapeuty i jego pacjentki, ale rozpoczęty odpowiednio wcześnie przynosi pozytywne efekty. Wówczas szanse na całkowite wyleczenie są duże – sięgają 90%. Indywidualne podejście powinno stanowić podstawową zasadę tej współpracy, poprzedzonej wyczerpującym wywiadem i szczegółowym badaniem. Metoda terapii manualnej jest skuteczna i przynosi efekty często już od pierwszego zabiegu co potwierdzone jest badaniami (M. Koszla 2015).

NTM uznawane jest za jedną z najczęstszych przewlekłych chorób kobiecych, choć jak zostało już wspomniane dotyka to również mężczyzn. Omawiana dolegliwość wywołuje uczucie wstydu, zażenowania i powoduje liczne zahamowania, ograniczając satysfakcję realizowania celów i potrzeb. Właśnie z tego powodu powinno się mówić o tym jak najwięcej, a gdy problem dotyka bezpośrednio nas, należy o tym za wszelką cenę porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu albo lepiej – udać się bezpośrednio do specjalisty. Jeśli do tej pory myślałaś, że z problemem nietrzymania moczu trzeba zwyczajnie nauczyć się funkcjonować…. odwiedź nasz gabinet gdzie zostaniesz przebadana przez dobrego urologa!

Działania naszych urologów obejmują leczenie nietrzymania moczu, zaburzenia w oddawaniu moczu, zaburzeniami percepcji układu moczowego, płciowego, zaburzeniami narządu rodnego związanych z cyklem miesięcznym, zaburzeniami seksualnymi (między innymi dyspareunia, anorgazmia), zaburzenia motoryki jelit, bóle okolic miednicy, trudne do zwalczenia innymi metodami fizjoterapii, zaburzenia statyki narządów, zaburzenia w obrębie krocza po porodzie.

Zadzwoń teraz
Zapisz się online