Badanie USG Prostaty
Kontrolne badanie USG prostaty (gruczołu krokowego) jest konieczne nie tylko w przypadku panów, którzy mają problemy z oddawaniem moczu, czy cierpią na bóle podbrzusza. Każdy mężczyzna po przekroczeniu 40. roku życia powinien udać się do dobrego urologa celem wykonania koniecznych badań, m.in. badania jąder, czy właśnie badania USG prostaty.
Co to w ogóle jest prostata?
Prostata nazywana też gruczołem krokowym lub sterczem odpowiedzialna jest za dostarczanie substancji odżywczych plemnikom. Znajduje się tuż pod pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową. Prostata odgrywa kluczową rolę w płodności, dlatego tak ważne jest by poświęcić jej należytą uwagę i nie lekceważyć jakichkolwiek objawów ze strony układu moczowo-płciowego.
USG prostaty – przez jamę brzuszną i TRUS (transrektalne)
USG prostaty to prawdopodobnie najpopularniejsze i najbardziej efektywne badanie oceny gruczołu krokowego. Badanie ultrasonograficzne stercza można przeprowadzić zarówno przez powłoki brzuszne, jak i przez odbyt – tzw. USG transrektalne. TRUS jest badaniem dokładniejszym, zdaniem wielu jest to najlepsza metoda diagnostyczna chorób prostaty. Za pomocą badania USG prostaty można ocenić jej objętość (czy nie jest powiększona) oraz strukturę i chociaż nie pozwala wykryć raka prostaty we wczesnym stadium to daje najlepszy obraz gruczołu, a także pozwala na podjęcie optymalnego leczenia w wielu schorzeniach prostaty.
Warto w tym miejscu rozróżnić, że badanie USG prostaty przez jamę brzuszną stosuje się przy ocenie wielkości gruczołu (podejrzenie przerostu prostaty), natomiast TRUS, czyli badanie USG transrektalne wykonywane jest, gdy zachodzi podejrzenie raka prostaty lub stanów zapalnych stercza. Lekarz na początku wizyty przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, a następnie wykonuje badanie per rectum (przez odbyt). Właśnie tą drogą można dotrzeć najbliżej prostaty i sprawdzić, czy na przylegającej do odbytnicy części nie ma żadnych zmian. W przypadku niepokojących zmian wykonuje się badanie USG prostaty przez odbyt, a więc badanie TRUS.
Umów się na wizytę do urologa już teraz!
ul. Rydygiera 19 lokal U17, 01-793 Warszawa
Przebieg badania USG prostaty przez jamę brzuszną
W przypadku nieinwazyjnego badania USG prostaty przez powłoki brzuszne pacjent musi mieć pełny pęcherz. Na 1-2 godziny przed badaniem należy wypić minimum litr wody i wstrzymać się z oddaniem moczu aż do końca wizyty u urologa. Badanie USG prostaty wykonywane jest w pozycji leżącej na plecach. Należy odsłonić brzuch oraz podbrzusze, aby lekarz miał możliwość dokładnego sprawdzenia ultrasonografem gruczołu krokowego. Badanie jest absolutnie bezbolesne, trwa zaledwie kilka minut, po czym można wrócić do codziennych obowiązków.
Badanie USG transrektalne TRUS – przebieg
W przypadku badania USG transrektalnego TRUS nie trzeba wypełniać pęcherza płynem, przeciwnie, lepiej by był on opróżniony. Badanie TRUS wykonywane może być w dwóch pozycjach: na czworakach, na kozetce lub w pozycji leżącej na boku, tyłem do lekarza. Urolog nakłada na cienką głowicę ultrasonografu żel i delikatnie wsuwa ją w odbyt. Badanie nie trwa więcej niż kilka minut. Po wszystkim pacjent może się wytrzeć i ubrać. Wynik badania jest od razu.
Badanie PSA – kiedy wykonać?
Urolog w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lub podejrzenia raka prostaty lub stanu zapalnego może również zlecić wykonanie badania PSA. (Z ang. prostate specific antigen, czyli specyficzny antygen sterczowy), które wykonuje się z krwi. Warto w tym miejscu dodać, że PSA wydzielane jest zarówno przez prawidłowe komórki, jak i te nowotworowe. W przypadku raka prostaty poziom białka we krwi bywa często mocno podwyższony. Prawidłowy wynik stężenia PSA nie powinien przekraczać 4 ng/ml krwi.
UWAGA! Wzrost stężenia PSA jest ostrzeżeniem, że w prostacie może rozwijać się rak, nawet jeśli guz jest tak mały, że trudno go wykryć w czasie badania przez odbyt. Niestety, pomiar stężenia PSA nie jest w pełni miarodajny. Okazuje się bowiem, że aż 25 procent mężczyzn z prawidłowym poziomem tego białka (mniejszym lub równym 4 ng/ml krwi) choruje na raka prostaty, a ponad połowa mężczyzn z podwyższonym poziomem PSA ma zdrowy gruczoł krokowy. I właśnie dlatego, tak ważne jest wykonanie badania USG prostaty , które rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Badanie prostaty palcem, czy też za pomocą USG (badanie transrektalne) może być trochę nieprzyjemne i krępujące. Jednak lepiej przełamać wstyd i się zbadać, niż później walczyć z rakiem prostaty, który z czasem może przerodzić się w postać złośliwą.
Problem dotyczy Ciebie?
Zainteresował Cię artykuł i masz kilka pytań? Zadzwoń i umów się na konsultacje z naszym specjalistą.
Wskazania do wykonania USG prostaty
Jeżeli zachodzi podejrzenie, że z prostatą dzieje się coś niedobrego, czy to na skutek objawów zgłaszanych przez pacjenta, czy też po badaniu per rectum, wówczas zaleca się wykonanie badania USG prostaty. Ocenę gruczołu krokowego powinno się wykonać gdy:
- Pacjent leczy łagodny przerost prostaty
- Wynik badania PSA odbiega od normy
- W rodzinie pacjenta były przypadku zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego
- Istnieje podejrzenie raka prostaty
Podsumowując, badanie USG prostaty zarówno poprzez powłoki brzuszne jak i metodą TRUS jest absolutnie niezbędne w diagnozie rozmaitych chorób prostaty. Każdy odpowiedzialny mężczyzna po ukończeniu 40 roku życia powinien się na takie badanie USG wybrać, a już na pewno gdy zauważył u siebie niepokojące objawy ze strony układu moczowo-płciowego.