Badanie USG nerek
O zdrowie trzeba systematycznie dbać i kontrolować w jakim stanie jest organizm. Regularne badania dają możliwość wykrycia niekiedy poważnych chorób zagrażających życiu. Co jakiś czas warto wykonywać badanie USG narządów, w tym m.in. układu moczowego, który z racji pełnionej w organizmie funkcji i często złych nawyków (np. picie w ciągu doby niewielkiej ilości płynów) narażony jest bardziej na choroby niż inne układy w ludzkim ciele.
Co powinno nas zaniepokoić i skłonić by zrobić badanie USG nerek? Przede wszystkim odchylony od normy wynik ogólnego badania moczu, wszelkie bóle brzucha i podbrzusza, a także dyskomfort w okolicy lędźwiowej. USG nerek koniecznie należy wykonać również w przypadku obecności krwi w moczu, jak i przy podejrzeniu kamicy moczowej, nadciśnieniu tętniczym, czy chorobach gruczołu krokowego.
Jak dokładnie przebiega badanie USG?
USG nerek, inaczej badanie ultrasonograficzne nerek, to metoda diagnostyczna polegająca na obrazowaniu narządów za pomocą fal ultradźwiękowych. Dzięki USG nerek można ocenić prawidłowość budowy układu moczowego i wychwycić wszelkie nieprawidłowości, w tym również te niewielkie. Badanie USG jest prawdopodobnie najlepszym, nieinwazyjnym sposobem sprawdzenia narządów wewnętrznych, często nawet lepszym niż rezonans, a przy tym o wiele tańszym. Dobry urolog pracujący na nowoczesnym sprzęcie, jest w stanie w ciągu kilku minut postawić diagnozę. To ułatwia podjęcie dalszych kroków i leczenia, które zapewni szybki powrót do zdrowia. Nie sposób pominąć tego, że badanie USG jest również bezsprzecznie bezpieczniejsze od badania rentgenowskiego, podczas którego występuje silne promieniowanie RTG. USG nerek jest absolutnie bezbolesne, a odbywa się przy wykorzystaniu specjalnej sondy. Jej głowicę zwilża się żelem, a następnie umieszcza na skórze tułowia, w badanym miejscu. Po przyłożeniu głowicy lekarz wykonujący USG natychmiast widzi na ekranie monitora obraz tkanek i narządów przez co szybko jest w stanie stwierdzić czy coś poważnego nam dolega, czy też nie. Podczas badania USG nerek ocenia wielkość nerek, ich kształt, strukturę i położenie. Następnie sprawdza nadnercza, czyli gruczoły wydzielania wewnętrznego, które położone są nad nerkami, okoliczne węzły chłonne i naczynia jamy brzusznej. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to lekarz może rozszerzyć badania o ocenę dróg moczowych.
Co ważne USG nie jest badaniem czasochłonnym, ponieważ trwa przeważnie od kilku do kilkunastu minut. Początkowo badany znajduje się w pozycji leżącej na plecach. Później na polecenie osoby wykonującej USG nerek może zajść potrzeba ułożenia się na prawym, a następnie na lewym boku. Zdarzają się też przypadki, gdy pacjent proszony jest o wstrzymanie oddechu lub zmianę pozycji na stojącą. Wszystko po to, by uzyskać pełniejszy obraz w czasie rzeczywistym.
Warto wiedzieć, że do badania USG nerek trzeba się przygotować. Niektóre czynności należy wykonać już dzień wcześniej, inne w dniu samego badania. Uspokajamy jednak, ponieważ przygotowanie do USG nerek w naszym punkcie nie jest trudne. Wystarczy tylko przestrzegać kilku wskazówek. Na dzień przed badaniem należy zastosować dietę lekkostrawną, półpłynną i unikać potraw wzdymających. Jest to bardzo ważne, gdyż nadmiar gazów w jelitach może zakłócić obraz badania. Ponieważ lekarz urolog będzie potrzebował zbadać jamę brzuszną to badanie powinno być wykonywane u pacjentów, którzy są na czczo lub przynajmniej po upływie ośmiu godzin od chwili spożycia ostatniego posiłku. Trzeba też pamiętać, by w dniu badania nie pić napojów gazowanych (w tym również wody gazowej), nie sięgać po gumy do żucia i powstrzymać się od palenia tytoniu.
Umów się na wizytę do urologa już teraz!
ul. Rydygiera 19 lokal U17, 01-793 Warszawa
Kiedy należy wykonać badanie USG nerek?
Skoro wiemy już, w jaki sposób dokładnie przebiega badanie USG nerek, dobrze jest zastanowić się, kiedy powinniśmy się zdecydować na jego wykonanie. Przede wszystkim, objawami, które mogą sugerować, że powinniśmy wykonać badanie USG nerek, jest sytuacja w której pojawiają się jakiekolwiek bóle w okolicy nerek. Nie wolno zatem lekceważyć dolegliwości bólowych brzucha, czy bólu promieniującego wzdłuż kręgosłupa lędźwiowego. Podstawowe badanie u urologa, nie zawsze jest w stanie wykazać przyczynę bólu, dlatego też bardziej dokładne jest w tym przypadku USG. Inną sytuacją, w której także powinniśmy rozważyć wykonanie badania USG nerek, jest nieprawidłowy kolor naszego moczu, czy ból podczas oddawania moczu. Przyczyny takiego stanu rzeczy, także jesteśmy w stanie ustalić, kiedy wykonamy USG. Poza tym wskazaniem do wykonania USG nerek są zaburzenia ciśnienia tętniczego krwi, nieprawidłowe wyniki badań moczu lub podejrzenie występowania poważnych schorzeń. Warto też dodać, że USG nerek bywa stosowane przy ocenie nerki przeszczepionej lub w przypadku urazu narządu. To też często stosowane badanie, które pozwala przygotować pacjenta do biopsji nerki.
Problem dotyczy Ciebie?
Zainteresował Cię artykuł i masz kilka pytań? Zadzwoń i umów się na konsultacje z naszym specjalistą.
Co daje badanie USG nerek?
Podstawą, jeśli chodzi o możliwości, jakie daje nam badanie USG nerek, jest przede wszystkim bardzo szybka diagnostyka problemu, z którym się borykamy. Za pomocą USG, jesteśmy w stanie bardzo szybko wykryć jakiekolwiek, niepokojące zmiany, które zachodzą w nerkach, a co za tym idzie – podjąć odpowiednie kroki mające na celu ich wyleczenie. Tak się dzieje przede wszystkim w przypadku różnego rodzaju torbieli, czy kamicy. Nie oznacza to jednak, że są to jedyne schorzenia, które jesteśmy w stanie bardzo szybko wykryć przy pomocy badania USG nerek. Jest ono również bardzo dobre, kiedy mówimy o wykrywaniu guzów nerek i wszelkich nieprawidłowości związanych z nieprawidłową pracą dróg moczowych.
Potrzebny Ci dobry urolog w Warszawie? Zapraszamy do nas na wizytę. Wprawdzie na jednej nerce można żyć, ale lepiej mieć dwie, dlatego w razie wystąpienia niepokojących objawów ze strony układu moczowego lub innych wspomnianych symptomów należy udać się na badanie USG nerek. Pozwoli to ocenić stan narządów i zdiagnozować ewentualne choroby. Im szybciej to nastąpi, tym większe szanse na krótkie i skuteczne leczenie, a także na powrót do pełnego zdrowia.