Urolog Warszawa

Żylaki powrózka nasiennego – leczenie, przyczyny, objawy

by | 29 marca 2016

Na początek wyjaśnimy co kryje się pod tajemniczą nazwą „żylaki powrózka nasiennego”. Mianowicie, jest to zagęszczenie rozdętych żył, które otaczają nasieniowód oraz jądro. Zazwyczaj dolegliwość występuje po stronie lewej, bardzo rzadko po obu stronach. Każdy dobry urolog potwierdzi, że za poszerzenie żył odpowiadają niesprawne zastawki w żyle jądrowej, które powodują, że podczas wzwodu krew cofa się do moszny.

Żylaki powrózka nasiennego objawy

W niektórych przypadkach żylaki powrózka nasiennego objawiają się bólem w obrębie jądra, który nasila się podczas trwającego dłuższy czas wzwodu. Ich najczęstszą i główną przyczyną są wady anatomiczne. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że żyła jądrowa, jest najdłuższą żyłą w ciele człowieka – jej długość wynosi aż 42 cm. Żylaki powrózka nasiennego powstają wówczas, kiedy zastawki w żyle jądrowej nie są w pełni sprawne a tym samym – utrudniają one przepływ krwi. Powstawaniu żylaków powrózka nasiennego sprzyja także siedzący tryb życia – w tym także brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Symptomami wskazującymi również na to schorzenie jest niewielki wzrost temperatury wokół jąder – to jest niebezpieczne dla płodności, ponieważ zbyt wysoka temperatura uszkadza plemniki. Poza tym objawami, które mogą się pojawić przy żylakach powrózka nasiennego są m.in. ból w pachwinie, niewielki obrzęk w obrębie moszny, czy też uczucie ciężkości w mosznie. Należy pamiętać, by w razie jakichkolwiek podejrzeń umówić się na wizytę do urologa. Dobry specjalista pracujący na nowoczesnym sprzęcie szybko oceni stan zdrowia pacjenta i w razie konieczności zaleci odpowiednie leczenie.

Umów się na wizytę do urologa już teraz!

ul. Rydygiera 19 lokal U17, 01-793 Warszawa

Skąd się biorą żylaki powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka nasiennego pojawiają się zazwyczaj w okresie dojrzewania płciowego. Specjaliści szacują, że na tę dolegliwość może cierpieć nawet 15% populacji. Oczywiście nie zawsze się one groźne dla zdrowia, wszystko zależy od ich wielkości. Nie wyklucza się również wpływu adrenaliny, która wypływa z żyły nadnerczowej obkurczając naczynia.

image

Żylaki powrózka nasiennego leczenie

Żylaki powrózka nasiennego można wykryć poprzez samobadanie. Jest to tzw. badanie palpacyjne w pozycji stającej z próbą Valsalvy. Żylaki powrózka nasiennego diagnozuje się najczęściej przy badaniach związanych z męską bezpłodnością, czyli podczas wizyty u specjalisty. Dobry urolog mający za sobą wiele lat praktyki, przeprowadza z pacjentem wywiad i badania, czasem stosuje się również badanie USG jąder . W leczeniu żylaków powrózka nasiennego wykorzystuje się leczenie operacyjne, w zależności od stadium zaawansowania choroby – mniej lub bardziej inwazyjne.

Jeżeli tylko zauważyłeś u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na żylaki powrózka nasiennego albo inne schorzenie zapisz się koniecznie na wizytę. Pomożemy zdiagnozować i wdrożymy skuteczne i szybkie leczenie.

Zasadniczo, wyróżniamy aż trzy stopnie zaawansowania żylaków powrózka nasiennego. Pierwszym z nich są małe, wypuklenia w obrębie żył. Są one bardzo trudne do zauważenia, z reguły jesteśmy w stanie je wykryć dopiero w pozycji stojącej. Drugi stopień, objawia się przede wszystkim większymi uwypukleniami, które jednak łatwiej jest wyczuć, nawet, jeśli nie zachowamy pozycji stojącej. Jeśli zaś chodzi o trzeci stopień żylaków powrózka nasiennego, to są one doskonale widoczne gołym okiem, a dodatkowo, zniekształcają one wygląd i kształt moszny.

Problem dotyczy Ciebie?

Zainteresował Cię artykuł i masz kilka pytań? Zadzwoń i umów się na konsultacje z naszym specjalistą.

Leczenie żylaków powrózka nasiennego

Niestety, jedyną skuteczną metodą, jeśli chodzi o pozbycie się żylaków powrózka nasiennego, jest usunięcie ich chirurgicznie. Wykonuje się go – zależnie od woli pacjenta – pod znieczuleniem ogólnym lub też miejscowym. Metody przeprowadzenia takiego zabiegu są dwie – laparoskopowa lub tradycyjna. Ważne jest także to, że komplikacje czy też jakiekolwiek powikłania po wykonaniu takiego zabiegu, występują naprawdę bardzo rzadko. Zabieg taki jest w pełni bezpieczny a jego przeprowadzenie trwa z reguły nie więcej, niż 30 minut

Warto też przeczytać pokrewny temat ból jądra oraz zapalenie jąder ponieważ ból jest podobny i objawy są bardzo często takie same. W obu przypadkach wizyta u dobrego urologa, który może wykonać badanie usg jąder da Ci pewność z jakim problemem się zmagasz i pozwoli szybko uporać się z problemem.

Zadzwoń teraz
Zapisz się online