Urologinekologia dla kobiet w ciąży i po porodzie

by | 7 grudnia 2022

Uroginekologia to dziedzina fizjoterapeutyczna specjalizująca się w profilaktyce i leczeniu zmian dna miednicy. Szczególnie u kobietw ciąży oraz tych po porodzie te partie ciała narażone są na intensywny wysiłek i wynikające z niego ryzyko w postaci nadwyrężenia, pęknięcia tkanek a także rozwoju dysfunkcji defekacyjnych. W naszym gabinecie przyjmują specjalistki z zakresu uroginekologii, które służą swoją wiedzą i doświadczeniem kobietom w ciąży a także w trakcie okresu poporodowego.

Dlaczego rehabilitacja uroginekologiczna jest ważna?

Rehabilitacja uroginekologiczna to szereg zabiegów mających na celu profilaktykę lub przywrócenie funkcjonalności układom moczowemu oraz rozrodczemu. Umiejscowione w dnie miednicy pęcherz, zwieracze oraz macica to organy, które w wyniku rozluźnienia struktury mięśni Kegla mogą zacząć wypadać lub przestać pełnić swoje funkcje prowadząc do braku kontroli nad oddawaniem moczu, kału lub gazów. Kobiety w ciąży oraz w okresie poporodowym, których mięśnie dna miednicy poddane zostały intensywnemu, długoterminowemu wysiłkowi są szczególnie narażone na te schorzenia, które mogą wynikać z rozluźnienia mięśni lub pęknięcia tkanek mięśniowych.

Odpowiednio prowadzona rehabilitacja uroginekologiczna pozwala przywrócić sprawność mięśni a także zapobiegać wystąpieniu uszczerbków na zdrowiu poprzez odpowiednie rozciągnięcie i nadanie tym partiom ciała elastyczności.

 

Umów się na wizytę do urologa już teraz!

ul. Rydygiera 19 lokal U17, 01-793 Warszawa

Kiedy zdecydować się na fizjoterapię uroginekologiczną?

Fizjoterapia uroginekologiczna dedykowana jest przede wszystkim kobietom w ciąży oraz w okresie poporodowym jednak na konsultację do fizjoterapeuty udać się może każdy, komu na co dzień towarzyszą następujące problemy:

  • niemożność utrzymania moczu,
  • zła kondycja i dysfunkcje pęcherza moczowego,
  • silne bóle podczas miesiączkowania,
  • odczuwanie dyskomfortu podczas stosunków,
  • obniżenie narządu rodnego,
  • rozejście kresy białej (mięśnia prostego brzucha),
  • bóle dna miednicy, odbytu oraz okolic,
  • zaparcia,
  • trudności w trakcie załatwiania potrzeb fizjologicznych,
  • częstomocz lub występowanie parć naglących.

Schorzenia i dysfunkcje wynikające z braku właściwej dbałości o mięśnie dna miednicy dotyczą przede wszystkim kobiet jednak warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach wizyty u rehabilitanta z zakresu uroginekologii zalecane są również mężczyznom – szczególnie, gdy podczas erekcji lub oddawania moczu odczuwają bóle, a także towarzyszą im w codziennym życiu zespoły bólowe kręgosłupa lub niewyjaśnione bóle w miednicy.

 

image

Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna to szereg technik rehabilitacyjnych i medycznych mających na celu przywrócenie sprawności i funkcjonalności zwieraczom oraz mięśniom Kegla a także umożliwiające szybki powrót do zdrowia w przypadku komplikacji poporodowych. W celu osiągnięcia celu rehabilitantki przyjmujące w naszym gabinecie stosują metody i techniki dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb – wśród nich znajdują się masaże, kinesiotaping, trening mięśni Kegla, ćwiczenia poporodowe, trening behawioralny a także mobilizacja blizn poporodowych.

Prowadzona przez specjalistki w dziedzinie uroginekologii fizjoterapia gwarantuje bezpieczną rekonwalescencję i powrót do zdrowia bez narażania swojego zdrowia i kondycji podczas próby samodzielnego wykonywania ćwiczeń. Fizjoterapia uroginekologiczna, choć nie jest zbyt wymagająca w momencie, kiedy jest źle prowadzona, może prowadzić do pogorszenia Twojego stanu zdrowia. Podczas zabiegów nasze rehabilitantki uczą Twój organizm właściwie reagować na potrzeby fizjologiczne wykorzystując w tym celu pamięć mięśniową oraz zapewniając właściwe warunki do regeneracji uszkodzonych podczas ciąży lub w wyniku porodu tkanek.

 

Problem dotyczy Ciebie?

Zainteresował Cię artykuł i masz kilka pytań? Zadzwoń i umów się na konsultacje z naszym specjalistą.

Jak przebiega rehabilitacja uroginekologiczna w naszym gabinecie?

Właściwe leczenie i ustalenie jego przebiegu wymaga przede wszystkim wywiadu, który zbierany jest podczas pierwszej wizyty. W jego trakcie poznajemy historię Twojej choroby, występujące objawy a także zdobywamy podstawowe informacje na temat Twojego zdrowia – jeśli chcesz nam w tym pomóc koniecznie zabierz posiadane wyniki badań ostatnich ginekologicznych, proktologicznych, urologicznych lub wypis ze szpitala. Zawarte w nich informacje z pewnością ułatwią nam diagnostykę i pozwolą efektywniej dobrać plan leczenia do Twoich indywidualnych potrzeb. Po pierwszej konsultacji wdrażamy plan leczenia, który w jej trakcie został ustalony.

Możesz na nas liczyć, jeżeli zmagasz się z problemami takimi jak trudności w kontrolowaniu potrzeb fizjologicznych, silne bóle dna miednicy lub kręgosłupa a także komplikacje poporodowe. Świadczymy również wsparcie kobietom w ciąży poprzez odpowiednie przygotowanie ich do porodu siłami natury – wzmacniając i nadając elastyczności mięśniom dna miednicy.

image

Uroginekologia dla kobiet przed i po porodzie

Mięśnie dna miednicy szczególnie narażone są na uszkodzenie w wyniku ciąży lub porodu siłami natury. Pęknięcie krocza, wypadające narządy wewnętrzne a także dysfunkcje defekacyjne to tylko jedne z wielu schorzeń, które mogą być wywołane na skutek nieodpowiedniego przygotowania do porodu. W naszym gabinecie prowadzimy ćwiczenia profilaktyczne mające na celu przygotowanie kobiet do porodu siłami natury, a także leczymy schorzenia występujące w okresie poporodowym – takie jak chociażby rozejście kresy białej a także specjalizujemy się w mobilizacji blizn po cesarskim cięciu lub powstałych po założonych przez chirurga po porodzie szwach.

Świadczone przez nas usługi rehabilitacyjne z zakresu uroginekologii spełniają najwyższe standardy pod względem jakości oraz profesjonalizmu. W trosce o Twój komfort naszą kadrę tworzą kobiety, którym Twoje problemy nie są obce – serdecznie zapraszamy!

 

Zadzwoń teraz
Zapisz się online