Urolog Warszawa

Kłębuszkowe zapalenie nerek

by | 15 lutego 2017

Odczuwasz silne bóle w okolicy lędźwi, senność i bóle głowy? Masz stan podgorączkowy lub gorączkę, jesteś apatyczny, nie chcesz jeść, czasem wymiotujesz i zauważyłeś u siebie wzrost ciśnienia tętniczego? Wymienione objawy mogą świadczyć o zapaleniu nerek, chorobie niezwykle niebezpiecznej, która nieleczona lub leczona nieprawidłowo może prowadzić do katastrofalnych dla organizmu skutków, włącznie ze śmiercią.

Wyróżnia się trzy rodzaje zapalenia nerek: kłębuszkowe zapalenie nerek, odmiedniczkowe zapalenie nerek oraz śródmiąższowe zapalenie nerek. Czym różnią się poszczególne typy choroby? Przede wszystkim wpływem, jaki wywołują nie tylko na nerki, ale na cały układ moczowy. Dokładną diagnozę na temat zapalenia nerek jest w stanie postawić tylko urolog.

Kłębuszkowe zapalenie nerek

Proces zapalny obejmuje kłębuszki w nerce i jest odpowiedzią organizmu na stany zapalne o podłożu bakteryjnym lub wirusowym innych narządów, jak pęcherzyk żółciowy, jajniki, migdałki. Najczęściej sprawcami są paciorkowce, ale nie tylko. Powodem zachorowania mogą być również pneumokoki, gronkowce, meningokoki, a także wirus ospy wietrznej, czy też wirusy wywołujące zapalenie wątroby. Kłębuszkowe zapalenie nerek może mieć przebieg ostry lub przewlekły. W tym drugim przypadku zdiagnozowanie jest trudniejsze ponieważ zapalenie przebiega na ogół łagodnie, a niekiedy wręcz bezobjawowo.

Toczący się latami proces zapalny może uszkadzać kłębuszki nerkowe prowadząc do niewydolności nerek. Nieprawidłowo działający układ odpornościowy zamiast bronić organizmu przed bakteriami, wirusami, a także odpowiadać za eliminację komórek nowotworowych, atakuje zdrowie kłębuszki nerkowe, dlatego tak ważne jest, by w razie niepokojących objawów wybrać się do dobrego urologa z doświadczeniem w leczeniu chorób nerek.

Umów się na wizytę do urologa już teraz!

ul. Rydygiera 19 lokal U17, 01-793 Warszawa

Kłębuszkowe zapalenie nerek objawy:

W przypadku ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek wyróżnia się grupę dość symptomatycznych objawów dla tego schorzenia. Najważniejszymi z nich są:

 

  • nagłe, silne bóle w lędźwiach
  • wyraźne zmniejszenie objętości oddawanego moczu w ciągu doby
  • zmiana barwy moczu na czerwonobrunatny
  • obrzęknięta twarz i/lub kostki w godzinach porannych
  • stany podgorączkowe lub gorączka
  • apatia, złe samopoczucie, bladość skóry
  • bóle głowy
  • senność, mimo wielogodzinnego snu
  • brak apetytu, czasem nudności i wymioty
  • wzrost ciśnienia tętniczego
image

Jak już zostało wspomniane powyżej, przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek często ma łagodny przebieg, przez co pacjenci odwlekają wizytę u urologa licząc, że przejdzie samo, z pomocą leków dostępnych bez recepty lub ziół. To ogromny błąd, który może się odbić na zdrowiu. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów koniecznie należy się wybrać na wizytę do lekarza-specjalisty, ponieważ opisane poniżej objawy mogą świadczyć o przewlekłym kłębuszkowym zapaleniu nerek:

 

  • pieniący się mocz o zmienionej barwie
  • złe samopoczucie, senność
  • dyskomfort lub ból w okolicy nerek

Problem dotyczy Ciebie?

Zainteresował Cię artykuł i masz kilka pytań? Zadzwoń i umów się na konsultacje z naszym specjalistą.

image

Wykrywanie kłębuszkowego zapalenia nerek

Kłębuszkowe zapalenie nerek urolog diagnozuje na podstawie wywiadu lekarskiego z pacjentem, nieprawidłowości w badaniu fizykalnym, a także po wynikach badania moczu (obecności białka oraz erytrocytów). Dobry urolog zleca również wykonanie dodatkowych badań z krwi, aby wykluczyć niewydolność nerek lub zaburzeń metabolicznych. Ponadto, zawsze wykonywane jest USG nerek, celem wykluczenia innych schorzeń układu moczowego.

Kłębuszkowe zapalenie nerek – leczenie

Skuteczne leczenie kłębuszkowego zapalenia nerek (zwłaszcza ostrego) opiera się przede wszystkim na wyeliminowaniu przyczyny, a więc likwidacji ogniska zapalnego. Jeżeli przyczyną są bakterie, wówczas urolog przepisuje odpowiedni antybiotyk. Ponadto, leczenie skupia się na obniżeniu podwyższonego przez chorobę ciśnienia tętniczego krwi. Ważne jest również, by w okresie leczenia farmakologicznego oraz kilka tygodni po jego zakończeniu stosować dietę, która odciąży nerki (unikać soli kuchennej). Jak w każdej poważnej chorobie warto przyspieszyć regenerację organizmu poprzez odpoczynek – powinno się dużo leżeć i wysypiać.

Zadzwoń teraz
Zapisz się online