Problemy urologiczne należą do przypadłości, o których zwykle nie chcemy mówić lub robimy to niechętnie. Co więcej, gdy już nas dosięgną, mamy cichą nadzieję, że ustąpią samoistnie lub szukamy pomocy w sieci i z konkretnymi pytaniami zwracamy się do lekarzy specjalistów. O co zwykle pytani są urolodzy? Na najczęściej pojawiające się pytania odpowiadają warszawscy specjaliści!
Kim są pacjenci urologa?
Urologia to dziedzina medycyny kojarząca się głównie z dojrzałymi mężczyznami, których dotyka łagodny przerost gruczołu krokowego. Rzeczywiście jest to częsta przypadłość, z którą zgłaszają się panowie w podeszłym wieku. Jednak urolog zajmuje się też innymi problemami medycznymi. Jego pacjentami są zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym wieku. Tym samym do urologa mogą zgłaszać się osoby młode, w średnim wieku lub seniorzy.
Kiedy należy zwrócić się do urologa?
Wczesna diagnostyka pozwala w porę rozwiązać problemy i ochronić się przed poważnymi schorzeniami urologicznymi. Dlatego nigdy nie należy ignorować ostrzeżeń wysyłanych przez ciało, bo mogą świadczyć o początku choroby. W szczególności nie należy bagatelizować bardzo częstego oddawania moczu i zmian w jego kolorze i wyglądzie. Trudności z utrzymaniem erekcji, urazy narządów płciowych lub dróg moczowych też zachęcają do wizyty w gabinecie urologicznym. Poza tym po osiągnięciu określonego wieku (powyżej 40 roku życia) warto umawiać się na wizytę do urologa raz w roku w celu profilaktyki i kontroli. Zachęcam do tego nie tylko mężczyzn, ale też kobiety.
Ile razy dziennie powinienem oddawać mocz?
Nie ma z góry określonych norm, które uważa się za normalne w kontekście ilości wizyt w toalecie. Częstotliwość oddawania moczu może różnić się w zależności od nawodnienia, pogody, czy wielu innych czynników. Jeśli jednak poczujesz, że do toalety chodzisz znacznie częściej lub rzadziej niż zwykle, to zgłoś to podczas najbliższej wizyty u urologa. Jeśli nie masz jej zaplanowanej, to najwyższa pora się zapisać i odzyskać spokój.
Czy badanie per rectum jest bolesne?
Badanie per rectum budzi sporo obaw wśród mężczyzn. Jednak należy wyjaśnić, że chociaż może być nieco niewygodne i krępujące, to nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Co więcej, trwa bardzo krótko i jest proste, więc bezpośrednio po jego wykonaniu można wrócić do swoich obowiązków. Z
Jak należy przygotować się do pierwszej wizyty u urologa?
Przed pierwszą wizytą u urologa warto zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, a więc ewentualny wypis ze szpitala, wyniki badań krwi, moczu oraz wykonanych USG jamy brzusznej. Należy też spisać wszystkie przyjmowane niedawno leki i niepokojące objawy, które chcemy skonsultować. Poza tym warto zadbać o higienę miejsc intymnych.
Co mnie czeka podczas wizyty urologicznej?
Wizyta u urologa zawsze zaczyna się od dokładnego wywiadu z pacjentem. Dlatego kluczowe jest zabranie ze sobą badań i opisanie dolegliwości. Dalsze czynności zależą od tego, z jakimi problemami przychodzimy do specjalisty. Jeśli jest to wizyta związana ze zmianą wyglądu zewnętrznych narządów płciowych, to urolog będzie chciał je obejrzeć. Jeśli konieczna jest diagnostyka schorzeń, których lekarz nie oceni palpacyjnie, to wizyta może wiązać się ze szczegółowymi badaniami laboratoryjnymi i obrazowymi, w tym na przykład z USG. Co ważne, profesjonalne gabinety urologiczne są wyposażone w niezbędne sprzęty. Dlatego tego typu badania wykonywane są od ręki, a wyniki konsultowane ze specjalistą.
Jak rozpoznać, czy występują u mnie kamienie nerkowe?
Kamienie nerkowe zwykle dają bardzo charakterystyczne objawy. Pojawia się ból w dole pleców, krew w moczu lub dyskomfort w oddawaniu moczu. Zdarzają się jednak przypadki, gdy schorzenie przebiega bezobjawowo. W takich przypadkach jedynym skutecznym sposobem na potwierdzenie obecności kamieni nerkowych jest wykonanie badania obrazowego takiego jak USG nerek lub CT (tomografia komputerowa) jamy brzusznej i miednicy.
Co można zrobić, żeby ochronić się przed schorzeniami urologicznymi?
Nie ma niezawodnej metody, która sprawdzi się u wszystkich i pozwoli zapobiec problemom zdrowotnym układu moczowego czy męskiego układu rozrodczego. Mimo wszystko są pewne czynniki, które mogą wspierać profilaktykę. Mowa tutaj na przykład o zdrowej i zbilansowanej diecie, która będzie bogata w owoce, warzywa i pełnoziarniste produkty. Warto ograniczyć spożycie soli, czerwonego mięsa i tłuszczów trans. W ich miejsce warto wybierać zdrowsze alternatywy. Pić więcej wody i unikać alkoholu.
Najnowsze komentarze