Łagodny rozrost stercza – objawy, rozpoznanie, leczenie
Czym jest łagodny rozrost stercza?
Prostata, inaczej określana mianem stercza, to niewielki męski gruczoł zlokalizowany bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i okalający cewkę moczową. Odpowiada m.in. za produkcję specjalnego płynu wchodzącego w skład nasienia. W warunkach fizjologicznych ma rozmiar orzecha włoskiego. Na jego wzrost ma wpływ działanie testosteronu, jednakże mechanizm prowadzący do łagodnego przerostu stercza nie został dokładnie poznany. Łagodny rozrost prostaty, inaczej określany przerostem prostaty to łagodna zmiana, często jednak mylona z innymi schorzeniami gruczołu krokowego, takimi jak stan zapalny spowodowany infekcją czy też rak prostaty, przede wszystkim ze względu na fakt, iż początkowo dają podobne objawy. Do łagodnego rozrostu prostaty najczęściej dochodzi po 40 roku życia, w wyniku namnażania się komórek gruczołowych stercza. Powiększająca się prostata uciska na dno pęcherza oraz prowadzi do zwężenia światła cewki moczowej, co prowadzi do wystąpienia charakterystycznych objawów.
Umów się na wizytę do urologa już teraz!
ul. Rydygiera 19 lokal U17, 01-793 Warszawa
Łagodny rozrost stercza – objawy
Chociaż u większości mężczyzn po 40 roku życia dochodzi do łagodnego rozrostu stercza, nie zawsze musi on dawać objawy. Co więcej, początkowo mogą one być bardzo niewielkie i często są ignorowane przez mężczyzn, którzy krępują się wizytą u urologa. Jeżeli jednak ulegają one nasileniu, koniecznie należy udać się na konsultację lekarską. Jak objawia się łagodny rozrost stercza? Najczęściej pacjenci zgłaszają:
- osłabienie strumienia moczu lub mikcję przerywaną, z koniecznością napięcia mięśni brzucha celem wyparcia moczu,
- częste oddawanie moczu małymi porcjami,
- uczucie nagłego parcia na mocz,
- trudności z rozpoczęciem mikcji,
- wydłużenie czasu mikcji ze względu na zwężenie strumienia moczu,
- nykturia, czyli załatwianie potrzeb fizjologicznych nocą,
- ból lub dyskomfort w trakcie oddawania moczu,
- skapywanie moczu kropla po kropli po zakończeniu mikcji, a także niekontrolowany wyciek moczu, określany jako nietrzymanie
- moczu,
- zatrzymanie moczu,
- krwiomocz.
Rozpoznanie łagodnego rozrostu stercza
Jeżeli zaobserwujemy u siebie wymienione wyżej objawy, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie do urologa, można również skorzystać z wizyty prywatnej u specjalisty z tej dziedziny, gdzie z pewnością zostanie przeprowadzona kompleksowa diagnostyka. W tym wypadku nie jest również wymagane skierowanie. Lekarz, po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu lekarskiego zazwyczaj w pierwszej kolejności przeprowadza badanie per rectum, celem oceny kształtu, wielkości, konsystencji oraz granic gruczołu krokowego. Choć badanie to nie jest zbyt lubiane przez mężczyzn, pozwala jednak na dokładną ocenę stanu prostaty. Uzupełnieniem badania fizykalnego może być USG brzucha, przeprowadzane przede wszystkim w celu określenia stopnia zalegania moczu w pęcherzu, a także badanie urodynamiczne. Pozwala ono, na podstawie objętości oddanego moczu i średniego oraz maksymalnego przepływu moczu przez cewkę moczową, ocenić stopień niedrożności dróg moczowych. Zazwyczaj lekarz zleca również wykonanie badań laboratoryjnych, a konkretnie poziomu antygenu prostaty PSA, który przy łagodnym rozroście stercza zazwyczaj jest podwyższony 2-3 krotnie. Jest on również wykorzystywany jako badanie przesiewowe w kierunku raka prostaty.
Problem dotyczy Ciebie?
Zainteresował Cię artykuł i masz kilka pytań? Zadzwoń i umów się na konsultacje z naszym specjalistą.
Łagodny rozrost stercza – leczenie
Wygląd terapii jeśli chodzi o łagodny rozrost stercza zależy w dużej mierze od stopnia nasilenia objawów oraz wyników przeprowadzonych badań. Jeżeli objawy są dość łagodne, zazwyczaj zaleca się zmianę stylu życia, która powinna obejmować:
- ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie nikotyny i kofeiny, które powodują podrażnienie pęcherza moczowego,
- regularne wizyty w toalecie, dzięki którym minimalizuje się ryzyko zalegania moczu w pęcherzu,
- dwukrotne oddawanie moczu w trakcie pojedynczej wizyty w toalecie,
- ograniczenie spożycia płynów przed ważnymi wydarzeniami,
- minimum raz w roku kontrolę lekarską i badanie prostaty.
Prostatektomia, bo tak nazywa się zabieg usunięcia przerośniętej części gruczołu krokowego, jest wykonywana zarówno metodą tradycyjną, przez powłoki brzuszne, jak również metodą endoskopową lub nawet laserową. Najczęściej jednak przeprowadzana jest przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego czyli TURP. Niestety, jak każdy zabieg chirurgiczny, operacje prostaty również niosą ryzyko skutków ubocznych. Wśród nich wymienia się najczęściej:
- infekcje układu moczowego,
- krwotok i zakrzepy,
- niekontrolowane oddawanie moczu,
- zaburzenia wzwodu,
- wytrysk wsteczny,
- zwężenie cewki moczowej lub skurcze szyjki pęcherza, na skutek blizn w drogach moczowych,
- niekontrolowane oddawanie moczu.
Choć powikłania mogą być dość poważne, dla wielu mężczyzn leczenie operacyjne to jednak jedyna szansa na powrót do normalnego funkcjonowania, zwłaszcza gdy objawy rozrostu stercza są już mocno nasilone.