Profilaktyka w urologii jest bardzo ważna, bo pozwala uniknąć wielu dokuczliwych dolegliwości, a czasami schorzeń. Dlatego warto przestrzegać kilku istotnych zasad, bo pozwalają zachować zdrowie układu moczowego i to na długie lata. O jakich jednak zasadach mowa? Jak dbać o zdrowie układu moczowego? Podpowiadamy!
Znaczenie badań w profilaktyce schorzeń urologicznych
Wielu z nas unika wizyt u urologa, bo są dla nas zbyt krępujące. To ogromny błąd, ponieważ tylko regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie i zapobieganie chorobom układu moczowego. Oczywiście nie musimy ciągle biegać do specjalisty. U osób zdrowych wystarczy jedna wizyta kontrolna w ciągu roku i wykonanie niezbędnymi badań. Do najczęściej zalecanych należą: badanie moczu, USG nerek i pęcherza. Badanie moczu pozwala wykryć infekcje i obecność nieprawidłowych substancji w moczu. Z kolei USG nerek i pęcherza daje możliwość sprawdzenia struktur anatomicznych układu moczowego i wykrycie różnego typu nieprawidłowości, w tym na przykład kamieni nerkowych, torbieli, czy nowotworów. Mężczyźni dodatkowo powinni wykonywać badanie poziomu PSA, ponieważ pomaga w wykryciu raka prostaty na wczesnym etapie. Jego regularne wykonywanie jest szczególnie ważne dla mężczyzn powyżej 50. roku życia.
Dieta a profilaktyka schorzeń urologicznych
Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że odżywianie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, w tym na układ moczowy. Dlatego, jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem, to musimy nieco więcej uwagi poświęcić na ułożenie wartościowego menu. Nie powinno w nim zabraknąć świeżych warzyw i owoców. Są źródłem witamin, minerałów i antyoksydantów, które wspierają zdrowie układu moczowego. Szczególnie korzystne są pokarmy bogate w witaminę C, a więc na przykład brokuły, papryka, czy brukselka. Z kolei produkty zawierające błonnik ułatwią wypróżnianie i ochronią przed zaparciami, które mogą wywierać wpływ na nasz układ moczowy. Dobrym źródłem błonnika są pełnoziarniste produkty zbożowe. Zatem w jadłospisie warto wykorzystać grube kasze, ryż brązowy, pełnoziarniste pieczywo i płatki owsiane. Istotne jest również to, by unikać produktów, które mogą drażnić układ moczowy, takich jak przyprawy, szpinak, czy rabarbar. Unikać warto nadmiernego spożycia soli i picia alkoholu.
Aktywność fizyczna a profilaktyka schorzeń urologicznych
Umiarkowana aktywność fizyczna wpływa dobroczynnie na funkcjonowanie organizmu. Osoby, które ćwiczą regularnie, cieszą się większą energią i lepszym samopoczuciem. Nie mają problemów z utrzymaniem optymalnej masy ciała. Jednak to nie wszystkie zalety. Aktywność fizyczna może wspierać też działanie układu moczowego i ochronić przed rozwojem poważnych schorzeń. Dlatego, zamiast spędzać czas przed komputerem lub telewizorem, lepiej się ruszać. Możliwości mamy naprawdę wiele. Możemy regularnie spacerować, jeździć rowerem lub biegać. Do tego warto dorzucić treningi w domu lub na siłowni.
Jakie nawyki pomogą uniknąć chorób układu moczowego?
Jednym z kluczowych elementów profilaktyki chorób układu moczowego jest regularne opróżnianie pęcherza. Jeśli będziemy zbyt długo przetrzymywać mocz, to narazimy się na rozwój infekcji. Od razu warto wspomnieć o odpowiednim nawodnieniu. Woda nie tylko gasi pragnienie, ale ułatwia też usuwanie z organizmu toksyn i przyspiesza proces oddawania moczu. Dlatego nie możemy zapomnieć o tym, by pić ją w odpowiedniej ilości. Zdrowy dorosły człowiek powinien pić co najmniej 1,5 litra wody dziennie. W gorące dni i przy wysiłku fizycznym ta ilość powinna być zwiększona.
Kolejnym, ale jakże ważnym nawykiem jest dbanie o higienę osobistą. Musimy nie tylko osuszać miejsca intymne, ale też często myć ręce i regularnie zmieniać bieliznę. Sam jej wybór powinien ograniczać się do materiałów przewiewnych, naturalnych. Szczególnie polecana jest bielizna bawełniana. Dla kobiet ważne jest też sięganie po odpowiednie podpaski w czasie menstruacji i niestosowanie w miejscach intymnych perfum, czy dezodorantów.
Najnowsze komentarze