Urolog Warszawa

Urofuragina, urofuraginum, furaginum – jak działają leki zawierające furaginę?

by | 1 marca 2019

Jednym z najczęstszych schorzeń układu moczowo-płciowego, dotykającym zarówno kobiety jak i mężczyzn jest zapalenie pęcherza moczowego. Najczęściej objawia się uczuciem parcia na pęcherz i bólem i pieczeniem w trakcie oddawania moczu. W związku z tym potrafi znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Na szczęście w aptekach dostępne są preparaty takie jak Urofuragina, Furaginum czy Urofuragiunum zawierające furaginę, skuteczny lek na zapalenie pęcherza moczowego.

Jak wygląda zapalenie pęcherza moczowego?

Choć zapalenie pęcherza moczowego to jedna z najczęstszych dolegliwości ze strony układu moczowego, nie każdy wie jak właściwie ono przebiega. Najbardziej charakterystyczne objawy zapalenia pęcherza moczowego oraz cewki moczowej to:

  • Ból podbrzusza poniżej pępka i w okolicy nadłonowej,
  • Częstomocz, połączony z uczuciem parcia na pęcherz, przy oddawaniu znikomych ilości moczu,
  • Pieczenie i szczypanie w trakcie oddawania moczu,
  • Obecność krwi w moczu,
  • Zmiana zapachu i zabarwienia moczu, oraz jego zmętnienie,
  • Stan podgorączkowy lub gorączka.

O zapalenie pęcherza nie trudno zwłaszcza przy chłodniejszych dniach, jednak zdecydowanie częściej są na nie narażone kobiety, u których łatwiej o przeniesienie bakterii z okolicy odbytu w okolice cewki moczowej, np. w wyniku nieprawidłowego podcierania się.

Umów się na wizytę do urologa już teraz!

ul. Rydygiera 19 lokal U17, 01-793 Warszawa

Jak działa furagina?

Furagina, inaczej określana mianem furazydyny to chemioterapeutyk, będący pochodną nitrofuranu. Poprzez uszkadzanie bakteryjnego DNA i hamowanie syntezy białek bakteryjnych hamuje proces namnażania się bakterii, a dodatkowo stymuluje nasz układ odpornościowy do walki z patogenami. Dzięki temu wykazuje przede wszystkim działanie przeciwbakteryjne na Escherichia coli, która odpowiada za ponad 95% przypadków zapalenia pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Działa również na bakterie Gram-dodatnie, takie jak Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Enterococcus, a także bakterie Gram-ujemne, m.in. Salmonella czy Shigella. Furagina wykazuje również słabe działanie hamujące rozwój pierwotniaków oraz grzybów. Niestety, nie działa na pałeczkę ropy błękitnej oraz niektóre szczepy Proteus, będące przyczyną stanów zapalnych przede wszystkim u pacjentów cewnikowanych.

Jak wygląda terapia Urofuraginum?

Leki zawierające substancję aktywną jaką jest furagina są dostępne bez recepty, ich zakup nie wymaga więc wizyty u lekarza, choć w przypadku silnych objawów konsultacja lekarska jest jak najbardziej wskazana. Jeżeli jednak chcemy rozpocząć leczenie na własną rękę, ten preparat należy ściśle przestrzegać dawkowania uwzględnionego w ulotce. Najczęściej dostępna w formie tabletek, furagina powinna być przyjmowana w większości przypadków w dawce 100mg co 6 godzin pierwszego dnia, a w kolejne dni co 8 godzin, czyli trzy razy na dobę. Aby terapia była w pełni skuteczna i nie nastąpił nawrót choroby, należy ją kontynuować nawet gdy większość objawów ustąpi. Kompletne leczenie powinno więc trwać około tygodnia czasu. Najlepiej przyjmować ją w trakcie bogato białkowych posiłków popijając czystą wodą. Jeśli chodzi o stosowanie u dzieci, zazwyczaj stosowana dawka wynosi około 5-7mg/kg masy ciała średnio 2-3 razy na dobę, jednak w tym wypadku należy przed podaniem koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Problem dotyczy Ciebie?

Zainteresował Cię artykuł i masz kilka pytań? Zadzwoń i umów się na konsultacje z naszym specjalistą.

Furaginum – przeciwwskazania do stosowania

Choć furaginum znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu zapaleń pęcherza o charakterze bakteryjnym, nie w każdym przypadku może być bezpiecznie stosowane. Bezwzględnym przeciwskazaniem do rozpoczęcia terapii urofuraginą są:

  • Ciężka niewydolność nerek,
  • Nadwrażliwość na furaginę lub inne pochodne nitrofuranu,
  • Niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
  • Polineuropatia cukrzycowa.

Bez konsultacji lekarskiej nie należy również tego typu preparatów stosować u osób, które cierpią na:

  • Cukrzycę,
  • Choroby płuc,
  • Anemię,
  • Niedobór kwasu foliowego i innych witamin z grupy B.

Choć furaginum uznawane jest za lek bezpieczny dla kobiet w ciąży, nie powinno się go również stosować w pierwszym trymestrze oraz ostatnich 3 tygodniach przed rozwiązaniem, a także w okresie karmienia piersią, gdyż może przenikać do mleka i przez łożysko i powodować u dziecka anemię.

Skutki uboczne stosowania furaginy

Jako preparat bez recepty, furagina uznawana jest za lek bezpieczny, oczywiście pod warunkiem, że przestrzega się zalecanych dawek. Jednakże u niektórych osób może powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Najczęściej pacjenci w trakcie terapii zgłaszają takie problemy jak osłabienie apetytu, nudności, bóle brzucha, wymioty czy biegunki. Zdarza się również, że stosowanie urofuraginum nasila u pacjenta niedokrwistość czy przyspiesza procesy uszkodzenia wątroby. Udowodniono również, że u niewielkiego odsetka mężczyzn stosowanie tego leku może zmniejszać ilość plemników w nasieniu i osłabiać ich ruchliwość. Bezwzględnej wizyty u lekarza wymaga natomiast wystąpienie reakcji alergicznej w efekcie stosowania urofuraginum, zwłaszcza pod postacią silnej opuchlizny i pokrzywki.

Zadzwoń teraz
Zapisz się online